یکی از شادترین نقاط کره زمین جزیره‌ای کوچک به نام “وانواتو” در میان اقیانوس آرام است.

وانواتو جزیره‌ای، کمانی شکل و متشکل از ۸۰ جزیره کوچک در شرق استرالیا است.

براساس شاخص‌های موسسه “هپی پلنت ایندکس” (Happy Planet Index) کشور کوچک “وانواتو” در جایگاه چهارمین نقطه شاد جهان و شادترین کشور خارج از قاره آمریکا قرار دارد.

این رده‌بندی با شاخص‌هایی مانند شادی ملی، امید به زندگی، سطح نابرابری و در کنار عواملی مانند تغییرات اکولوژی (بوم‌شناسی) آن کشور سنجیده شده است. 

چه چیزی این کشور کوچک را تا این حد خوشحال و شاد می‌کند؟

این جزیره پس از استقلال از فرانسه و بریتانیا در ۱۹۸۰، به بومیان اصلی وانواتو  تعلق دارد و هیچ ملک و خانه‌ای در آن به خارجیان فروخته نمی‌شود.

بررسی‌های اداره آمار ملی وانواتو در سال ۲۰۱۱ نشان داد که مردم در این کشور به مراتب بیش از مردم ژاپن احساس خوشبختی می‌کنند. در این کشور جوامع اجتماعی در مورد موضوعات اجتماعی مانند تصمیم‌گیری در مورد جشن‌ها یا حل اختلافات خود تصمیم می‌گیرند. همین ملاقات‌های منظم اجتماعی عامل کلیدی شکل‌گیری روابط قوی اجتماعی و پشتیبانی قوی مادی و معنوی بین مردم آن است.  این روابط باعث ایجاد احساس خوشحالی و خوشبختی بین مردم این جزیره می‌شود.

وانواتو در نقطه‌ای واقع شده که به راحتی می‌تواند از انرژی‌‌های تجدیدپذیر آب، باد، خورشید و سوخت‌های نارگیلی استفاده کند. بسیاری از محققان  بر این باورند که روغن نارگیل می‌توان انرژی لازم برای برخی از خودروها را به دست آورد. در سال ۲۰۱۱ حدود ۳۴ درصد از منابع وانواتو از انرژی‌های تجدیدپذیر تامین شد و این کشور قصد دارد تا سال ۲۰۳۰ همه منابع خود را از انرژی‌های تجدیدپذیر تامین کند.

امروزه بیش از سه چهارم مردم این کشور در مناطق روستایی زندگی می‌کنند. جمعیت این کشور حدود ۲۹۸ هزار نفر است. در واقع اکثر جزیره‌نشینان این کشور به زمین‌های کشاورزی دسترسی دارند و می‌توانند بخش اعظمی از غذای خود را پرورش دهند.

آن دسته از مردم این کشور که به زمین‌های کشاورزی دسترسی دارند به صورت متوسط شادتر از مردم بدون زمین هستند.

تصویری هوایی از پورت‌ویلا مرکز و بزرگترین شهر وانواتو/ عکس: فلیکر/ فیلیپ کارپر

وانواتو  چهارمین کشور شاد جهان

کالاهایی مانند گوشت خوک، سیب‌‌زمینی شیرین و گیاهی به نام کاوا (گیاهی که برای رفع استرس) در وانواتو بدون پرداخت پول بین ساکنین رد و بدل می‌شود و به وفور در دسترس است.

ارتباط قوی با سنت‌ها و مناظر متنوع طبیعی در این مجمع‌الجزایر از دیگر دلایل خوشحالی و خوشبختی جزیره‌نشینان است. آن‌ها در میان صخره‌های کوهستانی و تپه‌های مرجانی زندگی می‌کنند.

وانواتو در زبان بومی به معنی “سرزمین همیشگی ما” است و بیش از ۹۲ درصد مردم این جزیره به زبان بومی خود صحبت می‌کنند. اکثریت مردم این کشور نیز درک متوسط تا بالایی از چرخه کشاورزی، کاشت، شجره قومی، خانوادگی و اهمیت گیاهان و جانوران دارند.

سه چهارم مردم وانواتو زمین کشاورزی دارند و بخشی از غذای خود را پرورش می‌دهند/ عکس: loopvanuatu

وانواتو، چهارمین کشور شاد جهان/ چرا؟ (+عکس)

با این وجود این کشور همچنان با چالش‌هایی روبه‌رو است. این جزایر در حلقه آتش اقیانوس آرام قرا دارد. حلقه آتش منطقه‌ای است که در آن شمار زیادی از زمین لرزه‌ها و فوران‌های آتشفشانی در حوزه اقیانوس آرام رخ می‌دهد.

این منطقه در برابر حوادث طبیعی نیز آسیب پذیر نشان می‌دهد. زلزله، افزایش سطح آب دریا و تغییرات آب و هوایی از خطرات معمول این کشور هستند.

بیشتر مردم وانواتو کشاورزی می‌کنند/ عکس:yts.vu

وانواتو، چهارمین کشور شاد جهان/ چرا؟ (+عکس)

براساس گزارش سال ۲۰۱۴ دانشگاه سازمان ملل این مجمع‌الجزایر بیش از دیگر کشورهای منطقه با خطر بلایای طبیعی روبه‌رو است.

  • منبع خبر : عصر ایران