حجت‌الاسلام قاسم فلسفی در مورد ازدواج‌های پرخطر، اظهار کرد: دسته اول این ازدواج‌ها، ازدواج‌هایی است که قبل از ۲۵ سالگی پسران و قبل از ۲۳ سالگی دختران صورت می‌گیرد.

وی افزود: با توجه به عدم ثبات معیارهای انتخاب همسر، عدم شناخت فردی و شرایط پیرامون، عدم استقلال فکری، مالی و ضعف تصمیم‌گیری، انتخاب‌های احساسی و عدم شناخت کافی از جنس مخالف، این دسته از ازدواج‌ها یکی از پرریسک‌ترین نوع ازدواج‌ها به شمار می‌رود.

این کارشناس مذهبی ادامه داد: افرادی که در این رده سنی تصمیم به ازدواج و طی مراحل آشنایی دارند، لازم است آموزش‌های لازم را برای ارتباط و شناخت صحیح کسب کرده و با مشاور و راهنمایی خانواده‌ها نسبت به آن اقدام کنند.

فلسفی بیان کرد: دسته دوم این گونه ازدواج‌ها، ازدواج به علت نیاز جنسی است که اگر چه بخش اعظم دلیل ازدواج مردان می‌تواند به منظور تامین غریزه جنسی آن‌ها باشد و این حق عرفی و شرعی آن‌هاست، اما نیاز جنسی نباید تنها دلیل ازدواج باشد چرا که پس از تامین شدن آن، فشار حاصل از شرایط پیرامون زندگی و مسئولیت‌پذیری و عدم برنامه‌ریزی می‌توانند باعث شکست در ازدواج شود.

وی تصریح کرد: دسته سوم، ازدواج‌های تحمیلی است که شامل‌ ازدواج‌هایی است که به طرفین از سوی خانواده یا بر اساس رسم و رسومات تحمیل می‌شود و بعضا ازدواج‌های فامیلی هستند که علاوه بر اینکه درصد شکست در این دسته از ازدواج‌ها زیاد است، می‌تواند باعث گسترش خیانت‌های جنسی و عاطفی زوجین نسبت به یکدیگر شود.

این مشاور خانواده اظهار کرد: این نوع ازدواج باعث سرخوردگی و ضعف در استقلال فکری و تصمیم‌گیری افراد می‌شود.

فلسفی ادامه داد: دسته چهارم شامل ازدواج‌هایی است که به واسطه ظاهر و موقعیت اجتماعی طرفین صورت می‌پذیرد.

وی افزود: اگرچه انسان مجذوب زیبائی‌ها می‌شود و نمی‌تواند به ظواهر بی اهمیت باشد، اما از آنجایی که ظاهر در ابعاد مختلف در گذر زمان عادی می‌شود و پس از سایر خصوصیات که اکثرا باطنی هستند نمود می‌کند.

این روانشناس تصریح کرد: با توجه به تجارب مشاورین توصیه می‌شود زیبایی ظاهری در کنار سایر خصوصیات فردی و شخصیتی افراد، ملاک انتخاب همسر باشد؛ نه تنها دلیل انتخاب.

فلسفی یادآور شد: کمک گرفتن از مشاور و تجربیات بزرگان خانواده می‌تواند برای جلوگیری از انجام ازدواج‌های پرخطر بسیار مفید باشد.

  • منبع خبر : ایسنا