به گزارش نگاه خراسان جنوبی، مریم نواب‌زاده در رابطه با رابطه مصرف مواد غذایی با مزاج افراد به خصوص در مواجهه با بیماری کرونا، اظهار کرد: در مزاج تری، افراد دارای پوست نرم و دارای انعطاف پذیری هستند.

وی با بیان اینکه در مزاج خشکی افراد پوست سفت یا خشک دارند، افزود: این مزاج‌ها دارای علائم متفاوت در داخل بدن نیز هستند و همچنین باعث بروز رفتارها و خلق و خوهای متفاوت در افراد می‌شوند.

این متخصص و مدرس طب ایرانی بیان کرد: عوامل مختلفی در ایجاد و شکل‌گیری مزاج تاثیرگذارند که از جمله می‌توان به ژنتیک، محیط، تغذیه و آب و هوا اشاره کرد.

نواب‌زاده با بیان اینکه سوء مزاج حاکم بر بدن می‌تواند ایمنی فرد را تضعیف کند، تصریح کرد: تجربه ثابت کرده که در سوء مزاجات تری، ویروس کرونا عارضه دارتر است که البته این امر نیازمند پژوهش‌های بیشتر است.

وی با بیان اینکه سوء مزاج تری در افرادی است که چاقی عارضی دارند، افزود: در مناطق رطوبتی چاقی بیشتر است.

این متخصص و مدرس طب ایرانی بیان کرد: در افراد پیر و سالمند مزاج به سمت سردی است و این افراد در آب و هوای سرد عارضه دارتر هستند.

نواب‌زاده با بیان اینکه جوانان که بیشتر مزاج گرم و خشک دارند در آب و هوای گرم و خشک یا تابستانی عارضه دارتر هستند، تصریح کرد: افرادی که مزاج گرم و خشک دارند، در فصل گرم و خشک با ورزش سنگین دچار سوء مزاج بدی می‌شوند و این امر، ضعف ایمنی ایجاد می‌کند.

وی با بیان اینکه با تاکیدات طب سنتی؛ ورزش نیز باید متناسب با مزاج فرد صورت گیرد، اظهار کرد: با شیوع کرونا باورهای غلطی در جامعه حاکم شد که از جمله آن، خوردن غذاهای گرم بیش از از اندازه است که این امر یک باور و تصور غلط است.

این متخصص و مدرس طب ایرانی بیان کرد: تصور دیگر این است که افراد فکر می‌کنند چون بیمار شدند باید زیاد غذا بخورند که این امر نیز اشتباه است.

نواب‌زاده ادامه داد: طبیعت بدن به گونه‌ای است که وقتی فرد دچار بیماری شد، بی اشتها می‌شود که این امر  نشان دهنده دفاع بدن در مقابل ویروس یا میکروب است.

وی افزود: در این موارد باید از میل کردن غذاهای ثقیل و دیر هضم جلوگیری کرد و مایع درمانی و خوردن غذاهای زود هضم می‌تواند در بهبود سریع‌تر بیماری کرونا کمک کننده باشد.

این متخصص و مدرس طب ایرانی با بیان اینکه آب سیب در کاهش تب بسیار اثرگذار است، تصریح کرد: بو و عطرهای خوب غذا می‌تواند در بهبود بیماری موثر باشد.

نواب زاده ادامه داد: آنچه که باید به آن توجه کرد این است که مصرف گرمی‌جات زیاد عوارض زیادی دارد و مواد غذایی مصرفی نباید بسیار گرم و یا بسیار سرد باشند.

وی با بیان اینکه مصرف زیاد ادویه‌های گرم و خشک، خشکی آور بوده و باعث ایجاد هیجانات عصبی می‌شود، یادآور شد: مهم ترین توصیه پزشکان طب سنتی برای مقابله با ویروس کرونا تقویت سیستم ایمنی بدن است.

این متخصص و مدرس طب ایرانی با اشاره به اینکه پرخوری باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن می‌شود، خاطرنشان کرد: افراد می‌توانند با بهره‌گیری از اصول طب سنتی با استفاده از ویژگی‌های بدنی خود به مقابله با ویروس‌ها بروند.

  • منبع خبر : ایسنا