به گزارش نگاه خراسان جنوبی، حسن رمضانی، در پی برخی اظهارات غیر منصفانه در باره اجرای طرح منطقه نمونه گردشگری بند دره بیرجند، اظهار کرد: برخی از این اظهار نظرها، غیر منصفانه، به دور از اخلاق و انصاف است و درک و فهم این نکته که آن چه در بند دره انجام شده با هدف ایجاد فضایی امن و مفرح برای مردم شریف بیرجند است کار سختی نیست.

رمضانی افزود: مرکز استان به فضاهایی مثل بند دره نیاز دارد و از ارزش افزوده و آباد کردن شهر بیرجند به عنوان یک مجموعه، خیلی ها بهره مند می شوند، اما متاسفانه برخی نگاه‌ها بخشی و جزئی نگر است، هزاران فردی که در ایام هفته به خصوص تعطیلات پایان هفته مهمان بند دره می‌شوند مگر مردم همین دیار نیستند.

وی ادامه داد: طرح منطقه نمونه گردشگری بنده دره بیرجند سال ۸۴ به تصویب رسید تا اجرای آن از یک سو باعث توسعه، رونق اقتصادی و افزایش اشتغال بخش گردشگری شود و از سویی نیاز مرکز استان به یک مرکز تفریحی و گردشگری تامین شود، اما سال‌ها این مصوبه بر زمین ماند در حالی که گلایه‌های مردمی از نبود یک فضای مناسب تفریحی در بیرجند با وجود فراهم بودن منطقه‌ای بکر چون بند دره ادامه داشت و این در حالی بود که علل مختلفی برای رکود این کلان پروژه گردشگری آن هم در مرکز استان بیان می‌شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی گفت: در نهایت از اواخر سال گذشته با ابتکار و تدبیر استاندار خراسان جنوبی و توجه ویژه به این پروژه ابتر، روزنه‌های امیدی در این منطقه باز شد و دستگاه‌های مختلفی از جمله میراث فرهنگی، شهرداری، راه و شهرسازی، شرکت‌های برق، آب و گاز و … فرا خوانده شدند تا نقشی از تغییر در این منطقه و در راستای فراهم شدن محیطی تفریحی و گردشگری در بند دره بر چهره آن حک کنند و حالا آن چه پیش روی شهروندان و گردشگران قرار گرفته است، فقط یک اقدام نیست بلکه با رعایت همه جوانب محیطی فراهم شده است که با موجی از رضایت مندی شهروندان همراه است، موجی که استقبال از این فضا را نه تنها در روز، بلکه حالا در شب هم می توان به عینه مقابل چشم دید.

رمضانی یادآور شد: پروژه‌ای که اجرای آن آرزوی دیرینه بسیاری از مردم استان به ویژه ساکنان بیرجند بود. باران که می‌بارد مردم راهی بند دره می‌شوند، هوا که خوب است مردم در بند دره هستند، صبح جمعه، روزهای تعطیل و حتی شب‌ها مقصد بیرجندی‌ها بند دره است و از کانون‌های پیاده روی، دوچرخه سواری، تفریح خانوادگی و کوهنوردی به حساب می‌آید و راه عبور روستائیان زیادی از این منطقه می‌گذرد.

تحرک و تحول در منطقه گردشگری بند دره

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی گفت: درک آن چه در منطقه گردشگری بند دره انجام می شود، در صورتی که نگاه منصفانه باشد کار سختی نیست چرا که سال‌ها توقف و سکون این پروژه نارضایتی مردمی را به دنبال داشته است در حالی که از طبیعی ترین حق شهروندی یعنی داشتن تفرج گاهی سالم محروم شده‌اند.

رمضانی بیان کرد: در ماه‌های گذشته ورود و پیگیری استاندار خراسان جنوبی به این پروژه، باعث ایجاد تحرک و تحولاتی در این منطقه گردشگری شده و همچنین رضایت عمومی را به دنبال داشته است.

وی افزود: این را می‌توان از رفت و آمدهای مردمی دریافت که شب و روز برای تفریح و استراحت به آن جا می‌روند.

رمضانی ادامه داد: با وجود تلاش‌هایی که با همت و پیگیری استاندار و دستگاه‌های اجرایی انجام می‌شود اما برخی اظهارنظرهای غیر منصفانه، به دور از اخلاق و انصاف است و درک و فهم این نکته که آن چه در بند دره انجام شده با هدف ایجاد فضایی امن و مفرح برای مردم شریف بیرجند است کار سختی نیست.

وی گفت: نگاه واقع بینانه به حضور پرشور و علاقه مردم در این منطقه و اظهار محبت آنان به این جریان خود بهترین گواه است‌.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی بخشی از اقدامات انجام شده در چند ماه گذشته را تشریح کرد و افزود: با پیگیری و دستور استاندار، منطقه بند دره که ۱۹ سال معطل و در سکون بود، تعیین تکلیف شد.

رمضانی ادامه داد: با پیشنهاد میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و شورای عالی شهرسازی محدوده بند دره از ۷۰ هکتار به ۸۰.۱۲ هکتار کاهش یافت و مقرر شد که منطقه نمونه گردشگری تنها به اراضی مستثنیات تحت مالکیت سرمایه گذار محدود شود و بقیه اراضی، کاربری خدماتی و گردشگری مورد نیاز شهر بیرجند را تامین کند.

وی تصریح کرد: هر چند مسیر رفت و آمد بند دره سال‌ها نابسمان بود، اما در چند ماه گذشته زیر ساخت های مورد نیاز تفرجگاه بند دره شامل دو بانده شدن مسیر، انتقال گاز، راه اندازی شبکه آبرسانی، نورپردازی و روشنایی معابر توسط دستگاه‌های اجرایی تامین شده است.

وی بیان کرد: همچنین با دستور و پیگیری استاندار قرار بر ایجاد زمین چمن مصنوعی و فضاهای مورد نیاز ورزشی توسط اداره کل ورزش و جوانان، ساخت و اجرای آلاچیق و دیگر تاسیسات مورد نیاز شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی با اشاره به تعبیری از حضرت علی(ع) که “قلب ها را زنگار می‌گیرد، با تفریحات سالم و مناسب زنگارها را بزدایید” افزود: انسان به تفریح سالم نیاز دارد و در شهر به عنوان یک کانون جمعیتی باید مراکز تفریحی مناسب و زیرساخت‌های لازم برای شهروندان تامین شود چرا که تامین نشدن حداقل‌ها، جاذبه‌های ماندن در شهر را کاهش می‌دهد همچنان که شهروندان زیادی به دلیل نبود جاذبه‌های تفریحی در بیرجند، در کلان شهرهایی مانند مشهد سرمایه گذاری و به اقتصاد منطقه خود ضربه می‌زنند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی گفت: در برخی کلان شهرها، شهرداری‌ها برای فعالیت‌های گردشگری زمینه سازی و هزینه می‌کنند و اینجا نیز احداث باغ و تفرجگاه در شان مردم، دغدغه استاندار و مردم است و باید ایجاد یا برای آن زمینه سازی شود، اما گویا برخی افراد در شهر، تعداد فراوانی از خودروهایی را که هر شب کنار بند دره و در مسیر توقف کرده‌اند، نمی‌بینند.

رمضانی افزود: در تامین زیرساخت‌های این منطقه هدف فقط بند دره نیست بلکه روستائیان محلی، مردمی که برای دوچرخه سواری و پیاده روی از این فضا استفاده می‌کنند، خانواده‌های زیادی که شب‌ها در قدم به قدم این مسیر فرش پهن می‌کنند و… بهره برداران منطقه نمونه گردشگری بنده دره هستند بنابراین برخی ایرادها توجیهی ندارد، در احداث جاده ترانزیتی از چابهار به سرخس، ترکمنستان هم از این قضیه منتفع می‌شود اما باید چه ایرادی گرفت؟

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی ادامه داد: چنانچه زیرساخت نباشد گردشگری محقق نمی‌شود، تامین زیرساخت و از جمله راه وظیفه شهرداری و راه شهرسازی است و هر کدام که باشد در نهایت تامین زیرساخت و کمک به توسعه شهری و از این جیب به آن جیب است که بیش از هر چیز همراهی و همکاری بین دستگاهی را می‌طلبد بنابراین انتقاد باید سازنده و به جا باشد.

رمضانی گفت: برای توسعه شهر و رونق گردشگری باید همه دستگاه ها پای کار باشند و چنان چه فردی قصد سوء استفاده دارد، دستگاه‌های نظارتی اقدام کنند. از سویی چرا به بهانه ضعف دستگاه‌های نظارتی یا احتمال سوء استفاده فردی در آینده، مردم از موقعیتی منتفع نشوند؟ وظیفه دستگاه های حسابرسی و نظارتی و شرکت مجری طرح مشخص است و باید راهکارهای درستی اندیشیده شود و از حالا نمی‌توان برای فرضیاتی، جلوی توسعه گردشگری را گرفت.

وی، تفرجگاه را نیاز ذاتی و حیاتی شهر بیرجند بیان کرد و افزود: بنا بر آماری حدود ۷۰ درصد متخصصان و اساتید دانشگاهی، پس از چند سال اقامت، به دلیل نبود مراکز تفریحی بیرجند را ترک می کنند که در واقع زمینه توسعه علمی و دانشگاهی با نبود جاذبه‌های گردشگری آسیب می بیند همچنان که بودجه دانشگاهی به دلیل کاهش تعداد استاد و دانشجو در سال‌های اخیر کاهش یافته است و این به معنی ضربه‌ای چند جانبه به اقتصاد شهری است مگر مسئولان و دستگاه‌ها جز توسعه و اقتصاد منطقه هدفی دارند.

رمضانی به موانع سرمایه گذاری در استان اشاره و خاطرنشان کرد: هر سرمایه گذاری برای ادامه مسیر نیاز به همکاری دارد، اما مانع تراشی‌ها و تحمیل خسارت به سرمایه گذار، اظهارات خلاف واقع و غیرمنصفانه است که انگیزه سرمایه‌گذار را برای حضور و سرمایه گذاری در استان از بین می‌برد.

  • منبع خبر : ایسنا