مجتبی ابراهیمی اظهار کرد: با مجموعه اقداماتی که مجلس و قوه قضائیه انجام داد و بازخوردهایی که در فضای مجازی منعکس شد و همچنین برخورد با شرکت‌های حقوقی متخلفی که در صدد دست کاری در معاملات بودند، فضای فعلی بورس در حد مطلوب است.

وی با بیان اینکه روی تابلوی بورس نیز این عامل مشهود بود، افزود: نمونه‌هایی در فضای مجازی پخش شد و به دست تصمیم‌گیرندگان برای برخورد با متخلفان رسید و مردم نیز این برخوردها را دیدند.

این معامله گر بازار بورس با بیان اینکه این عوامل باعث شد اعتمادی که لگدمال شده بود کم کم به مردم برگردد، تصریح کرد: تعدادی از سهامداران به صورت عامیانه در بازار فعالیت می‌کنند و گاهی استراتژی معاملاتی اشتباهی نیز دارند.

ابراهیمی ادامه داد: در بازار سرمایه از این قشر افراد بسیار هستند که بعضا براساس شنیده‌ها، امیدهای واهی و یا ترس‌های واهی سهم بخرند و یا سهم خود را چوب حراج بزنند که اکنون با اتفاقات جدید، امیدها به این افراد نیز بازگشت کرده است.

وی با بیان اینکه اتفاق خوب این است که نتایج تصمیم‌گیری‌ها دیده می‌شود، افزود: از شاخص نزدیک یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد شاخص رشد و برگشت معقولانه‌ای تاکنون داشته است.

این تحلیل گر بازار سرمایه ادامه داد: حجم و ارزش معاملات همزمان در حال افزایش است و مزیت آن این است که پول به سمت نمادهای شاخص زیاد نمی‌رود.

ابراهیمی افزود: پول به سمت شرکت‌های کوچک و متوسط رفته است و این معنی این است که اقبال عمومی در سهامداران به خرید سهام ایجاد شده است.

وی با بیان اینکه انتخابات آمریکا نیز روی شرکت‌های بورسی در حال اثرگذاشتن است، تصریح کرد: اطلاعات عامیانه در حال چرخیدن است و تعطیلی بازارهای موازی مانند دلار، طلا و افت شدید این دو حوزه و به طبع آن افت شدید در حوزه مسکن نیز در وضعیت فعلی اثرگذار بوده است.

عضو هیات علمی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی  ادامه داد: این امر این نوید را به ما می‌دهد که سرمایه‌های خرد و نیمه سنگین در حال آمدن به سمت بازار هستند و همچنین قسمت اعظم سرمایه‌های سنگینی که می‌خواهد وارد بورس شود در حساب‌ها دپو و بلوکه شده تا شاخص بورس یک میلیون  600 هزار واحد را رد کند.

ابراهیمی با بیان اینکه این اتفاقات باید معقولانه با کمک بازارگردانان انجام شود، افزود: اکنون دوباره شاخص به مدار صعودی منطقی رسیده و اگر به این محدوده برسیم سرمایه‌های سنگین تر هم وارد می‌شود.

وی با اشاره به موقعیت تکنیکال، تصریح کرد: وقتی که بررسی می‌کنیم اتفاقی که اکنون افتاده از ابتدای ریزش تاکنون صورت نگرفته؛ زمانی که ریزش اتفاق افتاد شاخص دو کانال نزولی پایین آمد.

این معامله گر بازار بورس ادامه داد: شاخص نزولی اول را پس گرفتیم و شنبه این هفته کانال نزولی دوم نیز پس گرفته شد و شاخص پول بک شکست سقف کانال نزولی خود را نیز انجام داد و وارد مدار نزولی نخواهد شد.

ابراهیمی تصریح کرد: با این وضعیت انتظار داریم صعود بیشتری صورت گیرد مگر اینکه ریزش دستوری اتفاق افتد؛ موردی که در این مدت زیاد اتفاق افتاد و باعث از دست رفتن اعتماد سهامداران شد.

وی با بیان اینکه اکنون با کمک نهادهای امنیتی، اعتماد مردم بازگشته است، افزود: اتفاق دوم این است که برای نخستین بار از زمانی که ریزش شاخص‌ها آغاز شد تا امروز نمودار شاخص قیمت خط میان مدت ایچیموکو را شکسته و بالا رفته است و همزمان خط کوتاه مدت نیز قطع شده و دروند صعودی در حال شکل گرفتن است؛ روندی که از ابتدای ریزش تجربه نشده بود.

عضو هیات علمی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی با اشاره به عملکرد خوب شرکت‌ها و تجربه سود مطلوب، اظهار کرد:  باتوجه به اتفاقات اخیر آمریکا، احتمال می‌رود وضعیت صادرات بهتر شود هرچند باید هنوز منتظر بمانیم.

ابراهیمی با بیان اینکه پتانسیل شرکت‌های بورسی خوب بوده و موقعیت سودآوری بالایی دارند، ادامه داد: از سویی دیگر فضای حاکم بر بورس مطلوب بوده و بازارهای موازی با چالش مواجه شده‌اند.

وی افزود: اکنون شاخص طبق پیش بینی به بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد رسید و انتظار می‌رود در آذرماه از مرز یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد نیز عبور کند.

عضو هیات علمی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی بیان کرد: پیش بینی ما این است که باتوجه به کلیت بازار با داده‌های منطقی، مجدد شاخص دو میلیون واحد را در سال جاری خواهیم دید.

ابراهیمی با بیان اینکه دیگر انتظار رشدهای شارپ به معنای تجمع در صف خرید یک سهم بدون هیچ دلیل، خرید سهم‌ها بدون هیچ دانشی و افزایش سود شرکت‌ها بدون انجام فعالیت خاص در آن‌ها را نخواهیم داشت، اظهار کرد: انتظار می‌رود چشم‌انداز پیش روی بازار سرمایه با تعامل خوب مجلس، قوه قضائیه و حمایت دولت مطلوب تر از گذشته پیش رود و شاهد اقبال عمومی در هفته‌های پیش رو خواهیم بود.

  • منبع خبر : ایسنا