۱۷ هزار و ۶۶ نفر در خراسان جنوبی ارز اربعینی دریافت کردند
۱۷ هزار و ۶۶ نفر در خراسان جنوبی ارز اربعینی دریافت کردند
دبیر شورای هماهنگی بانک‌های خراسان جنوبی گفت: ۱۷ هزار و ۶۶ نفر تا پایان ۹ شهریورماه ارز اربعینی از شبکه بانکی استان دریافت کرده اند.

به گزارش پایگاه خبری نگاه شرق، زرنگ در شورای هماهنگی مدیران استانی دستگاه‌های تابعه وزارت اقتصاد که به مناسبت گرامیداشت هفته بانکداری اسلامی برگزار شد، گفت: شبکه بانکی و بانکداری حرف اول را در اقتصاد کشور می‌زند.

او افزود: براساس آمار اقتصادی ارائه شده در استان بالغ بر ۸۰ درصد تأمین بنگاه‌های اقتصادی توسط شبکه بانکی و پولی انجام می‌شود و کمتر به سمت بازار سرمایه در کشور حرکت شده و بانک محور بودن اقتصاد متأثر از نوع نگاهی بوده که اقتصاد کشور به شبکه بانکی دارد.

پرداخت تسهیلات توسط بانک‌ها براساس توانمندی‌ها و ظرفیت‌های شبکه بانکی است

دبیر شورای هماهنگی بانک‌های خراسان جنوبی با بیان اینکه با توجه به گستردگی شبکه بانکی و انتظارات خارج از توان شبکه بانکی و همچنین علی رغم تمام خدمات مناسب و زحمات کارکنان این شبکه هجمه‌های فراوانی درباره شبکه بانکی وجود داشته است، افزود: کم و کاستی‌هایی در قوانین، نوع اجرا و نوع نگاهی که به شبکه بانکی حاکم شده سبب شده تا این تصور در جامعه و اذهان مردم شکل بگیرد که بانکی‌ها تافته جدا بافته هستند.

او با اشاره به اینکه تسهیلات بانکی براساس توانمندی و ظرفیت شبکه بانکی است، اضافه کرد: با توجه به سیاست انقباضی بانک مرکزی و وزارت اقتصاد از ۷ دی ماه سال گذشته شبکه بانکی کشور قاعده‌ای مبنی بر پرداخت نکردن تسهیلات حاکم شد.

زرنگ ادامه داد: این به این دلیل است که دولت سعی در کاهش تورم ها، بهبود وضعیت معیشت و زندگی مردم و کنترل نقدیندگی دارد، اما از طرف دیگر تقاضا‌ها با توجه به نوع نگاه و نگرش مردم نسبت به وضعیت اقتصادی باعث شده که به شبکه بانکی با این تصور که هر چقدر پول از شبکه بانکی دریافت کنند به نفع آن‌ها بوده افزایش یابد.

ریزش شدید منابع بانکی در خراسان جنوبی

دبیر شورای هماهنگی بانک‌های خراسان جنوبی بیان داشت: در استان از ابتدای سال ۱۴۰۲ مواجه با خروج بسیار زیاد نقدینگی از بانک‌ها بوده ایم و علی رغم اینکه در کل کشور ۲.۵ درصد سهم شبکه بانکی از منابع افزایش پیدا کرده، ولی متأسفانه در خراسان جنوبی در این مدت با کاهش شدید و ریزش منابع مواجه شدیم.

زرنگ یادآور شد: براساس بررسی‌های که انجام شده بیشتر این منابع به سمت بازار ارز و بازار‌های خارج از کشور گسیل یافته و سرمایه گذاری شده و این امر باعث شده تا در استان توان بانکی خود را از دست بدهیم.

او با بیان اینکه انتظار حمایت بیشتر از سمت مسئولان استان از شبکه بانکی وجود دارد، افزود: علی رغم تأکیداتی که در قانون برنامه ششم مبنی بر اینکه باید معادن و شرکت‌های بزرگی که از زیرساخت‌های استان استفاده می‌کنند منابع خود را در استان متمرکز سازند؛ اما متأسفانه کمتر شاهد اجرای این قانون در استان بوده ایم و بسیاری از منابع شرکت‌های بزرگ استان در خارج از استان و به ویژه در مرکز کشور سرمایه گذاری شده است.

دبیر شورای هماهنگی بانک‌های خراسان جنوبی با اشاره به نبود ابزار‌های مناسب برای نگهداشت سرمایه در استان گفت: وجود سرمایه‌های کلان و منابع بسیار شرکت‌های بسیار بزرگ استان می‌تواند تحول عظیمی در اقتصاد استان ایجاد کند.

زرنگ از تمرکز ۸۰ درصد منابع کشور در مرکز کشور خبر داد و افزود: متأسفانه با وجود این موضوع انتظارات از استان‌های دیگر که تنها ۲۰ درصد منابع را در اختیار دارند بیشتر است.

او در خصوص توزیع ارز اربعینی در استان هم گفت: در مجموع در بین ۱۷ هزار و ۶۶ نفر معادل ۳ میلیارد و ۳۱ میلیون و ۳۲۵ هزار دینار تا پایان ۹ شهریورماه ارز از شبکه بانکی استان توزیع شده است.

دبیر شورای هماهنگی بانک‌های خراسان جنوبی بیان کرد: در حال حاضر از ترافیک کاسته شده و مشکل خاصی در این زمینه وجود ندارد و ذخیره خوبی در خزانه موجود بوده که تا پایان عملیات که ۱۴ شهریورماه در نظر گرفته شده بتوانیم متقاضیان را خدمت رسانی کنیم.