ثبت جشنواره انار و زعفران در تقویم رویدادهای گردشگری کشور
ثبت جشنواره انار و زعفران در تقویم رویدادهای گردشگری کشور
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان جنوبی گفت: گواهینامه جشنواره انار و زعفران شهرستان فردوس در تقویم رویدادهای گردشگری جمهوری اسلامی ایران با شماره ٢٠٢٠٩١۶ به ثبت رسید و به استان ابلاغ شد.

به گزارش پایگاه خبری نگاه شرق به نقل ازخبرگزاری فارس، هادی شاه‌وردی، مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان جنوبی امروز در جمع خبرنگاران اظهارداشت: گواهینامه جشنواره انار و زعفران شهرستان فردوس در تقویم رویدادهای گردشگری جمهوری اسلامی ایران با شماره ٢٠٢٠٩١۶ به ثبت رسید و به استان ابلاغ شد.

وی بیان کرد: با توجه به برگزاری جشنواره انار و زعفران در سالیان گذشته در شهرستان فردوس، این جشنواره در سطح استانی به ثبت رسیده که در صورت تداوم برگزاری جشنواره، امکان ثبت آن در سطح ملی نیز وجود دارد.

وی اذعان داشت: جشنواره انار و زعفران به طور همزمان در شهرستان فردوس برگزار می‌شود و با توجه به اینکه شهرستان قاینات خاستگاه زعفران است، جشنواره زعفران (طلای سرخ قاینات) نیز در دست ثبت در تقویم رویدادهای گردشگری کشور است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان جنوبی با بیان اینکه ثبت رویدادهای گردشگری در دستور کار اداره‌کل قرار دارد، ادامه داد: رویدادهای گردشگری محرکی مهم در صنعت گردشگری استان هستند و در برنامه‌های توسعه و بازاریابی بسیاری از مقاصد نقش موثر و برجسته‌ای ایفا می‌کنند و برای رقابت‌پذیری مقصد اهمیت زیادی دارند.

شاه وردی ادامه داد: وجود رویدادهای گردشگری متنوع در استان از‌جمله جشنواره‌های مربوط به برداشت محصولات کشاورزی مانند زرشک، زعفران، انار و عناب، آیین‌های سنتی، آیین‌هایی که مرتبط با نوروز هستند و… می‌تواند باعث ایجاد موج سفر به‌خصوص در فصل گردشگری استان باشند و ثبت رویدادها و اخذ گواهینامه ثبت آن از سوی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی باعث شناخته شدن بهتر رویداد در سطح کشور خواهد شد.

وی تاکید کرد: تلاش و رویکرد جامعه گردشگری استان در جهت معرفی این‌گونه آیین‌ها در قالب رویدادهای گردشگری کشور با استمرار همراه خواهد بود و به‌عنوان رسالتی مهم در صنعت گردشگری خراسان جنوبی به شمار می‌رود.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان جنوبی گفت : جشنواره انار و زعفران فردوس می‌توانددر بازه زمانی یک تا ٣٠ آبان‌ماه به‌منظور معرفی توانمندی‌های شهرستان و به‌ویژه شناساندن محصولی منحصر‌به‌فرد مانند انار فردوس توسط دستگاه‌های اجرایی متولی و با همکاری اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برگزار می‌شود.