آغاز جشن های هفته وحدت در خراسان‌جنوبی
آغاز جشن های هفته وحدت در خراسان‌جنوبی
جشن های هفته وحدت در خراسان‌جنوبی از شب گذشته در مساجد اهل سنت این استان آغاز شد.

هرچند امروز آغاز هفته وحدت است اما اهل سنت و تشیع خراسان‌جنوبی از شب گذشته به پیشواز این هفته رفتند و شروع این جشن ها نیز در مساجد اهل سنت استان آن هم با حضور اهل تشیع و تسنن در کنار یکدیگر بود.

 مراسم محوری هفته وحدت خراسان جنوبی نیز شب گذشته با حضور نماینده ولی فقیه، استاندار، علمای شیعه و سنی و اقشار مختلف هر دو فرقه مسلمان اهل سنت و تشیع استان در مسجد النبی بیرجند برگزار شد.

همچنین در شهرستان درمیان به شهرستان دارالتقریب خراسان جنوبی و نقطه ثقل اهل سنت استان جشن های میلاد حضرت ختمی مرتبت در مسجد جامع اهل سنت شهر اسدیه با حضور هر دو فرقه اهل سنت و تشیع و جمعی از مردم و مسوولان آغاز شد.

پیام استاندار به مناسبت آغاز هفته وحدت

جواد قناعت، استاندار خراسان جنوبی نیز به مناسبت بزرگداشت هفته وحدت پیامی صادر کرد.

در این پیام آمده است: به نام خدا

«ما در جمهوری اسلامی این هفته را، یعنی از دوازدهم تا هفدهم [ربیع‌الاول] را، به عنوان هفته‌ وحدت نامگذاری کرده‌ایم. این یک نامگذاری محض نیست، یک حرکت سیاسی و تاکتیکی هم نیست؛ این یک اعتقاد و ایمان قلبی است». مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای(مدظله العالی)

مستندات تاریخی به خوبی ثابت می کنند  بشر در هر دوره و شرایطی، از تفرقه و پرهیز از اعتصام به ریسمان یگانگی خداوند، آسیب دیده و همواره در معرض جنگ‌های خانمانسوز، نسل کشی‌ها،  غارتگری‌ها و … بوده است، لذا پیامبران الهی برای جلوگیری از تکرار چنین مسایلی همچون چراغ هایی روشن در مسیر ملت ها قرار گرفتند تا آنها را به وحدت، یکپارچگی و انسجام هدایت نمایند، و بدون تردید میلاد فرخنده نبی مکرم اسلام، حضرت محمد مصطفی صلوات الله علیه، فصل نوینی از تقویت این باور بود که؛«الجَماعةُ رَحمَةٌ و الفُرْقَةُ عَذابٌ »و به راستی که وحدت مایه رحمت و تفرقه موجب عذاب است.

اینجانب میلاد با سعادت رسول صلح و بیداری، پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم و سرچشمه علم و حکمت و مؤسس مذهب جعفری امام جعفر صادق علیه السلام و نیز هفته وحدت، این میراث گرانبهای بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی قدس الله نفسه الزکیه که نوید بخش همدلی و همبستگی برای نیل به اهداف عالیه اسلامی است، را به تمامی مسلمانان جهان و به ویژه مردم متدین استان که با وحدت دیرپا و ماندگار خود، خراسان جنوبی را به عنوان سرزمین مودت بین شیعه و سنی در ایران اسلامی بلند آوازه کرده اند، تبریک گفته و ضمن ارج نهادن به این یکپارچگی ستودنی در سایه اسلام، امید آن دارم که در ظل عنایات حضرت ولی عصرعجل الله تعالی فرجه الشریف و با تأسی از رهنمودهای مقام معظم رهبری حفظه الله، با تقویت و گسترش این روحیه همبستگی و وفاق، شاهد بالندگی و سربلندی بیش از پیش این دیار پایدار باشیم.

دوازدهم تا هفدهم ربیع الاول سالروز ولادت حضرت رسول اکرم (ص) به روایت اهل سنت و تشیع در تقویم رسمی کشور هفته وحدت است.

منبع :خبرگزاری فارس