افزایش موارد ابتلا به کرونا و آنفولانزا در خراسان جنوبی
افزایش موارد ابتلا به کرونا و آنفولانزا در خراسان جنوبی
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: با توجه به بررسی‌های انجام شده طی هفته‌های اخیر موارد مثبت کرونا به میزان ۱۰ درصد و آنفولانزا به میزان 7 درصد در خراسان جنوبی افزایش داشته است.

به گزارش پایگاه خبری نگاه خراسان جنوبی، دکتر مجید شایسته، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند امروز به رسانه ها اعلام کرد: با توجه به بررسی‌های انجام شده طی هفته‌های اخیر موارد مثبت کرونا به میزان ۱۰ درصد موارد نمونه گیری شده و موارد بستری در خراسان‌جنوبی افزایش داشته است.

وی گفت: همچنین در موارد مثبت آنفولانزا هم به میزان ۷ درصد افزایش داشتیم.

وی درخصوص واکسیناسیون کرونا  افزود: اکنون  واکسن‌های موجود برای بیماری کرونا در استان واکسن برکت و برکت پلاس است که به تعداد کافی در مراکز خدمات جامع سلامت خراسان جنوبی  موجود است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند ادامه ادامه داد: افرادی که از آخرین نوبت دریافت یادآور آن‌ها یک سال گذشته باشد می‌توانند با مراجعه به نزدیک‌ترین مرکز خدمات جامع سلامت یک دوز واکسن دریافت کنند.

شایسته گفت: واکسن آنفولانزا نیز برای گروه‌های در معرض خطر و خاص به تعداد محدود از وزارت بهداشت دریافت خواهد شد، اما در رابطه با سایر افراد این واکسن توسط بخش خصوصی تامین شده و مردم می‌توانند با مراجعه به داروخانه‌های سطح شهر نسبت به تهیه این واکسن اقدام کنند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند توصیه‌های بهداشتی هم برای پیشگیری از افزایش موارد مثبت کرونا و آنفولانزا داشت و اضافه کرد: بیماری‌های حاد تنفسی قابل پیشگیری است و می‌توان با رعایت اصول خودمراقبتی تا حد زیادی از ابتلای به آن پیشگیری کرد.

شایسته دریافت واکسن یادآور و افزایش ایمنی افراد جامعه، استفاده از ماسک در فضا‌های سربسته و تجمعات، شستشوی مکرر دست‌ها با آب و صابون، حفظ فاصله فیزیکی حداقل به اندازه یک متر از افراد دارای علامت و خودداری از روبوسی و دست دادن و استفاده از دستمال هنگام عطسه و سرفه و انداختن دستمال آلوده در سطل زباله را از دیگر اصول پیشگیری از این بیماری‌ها عنوان کرد.

منبع:خبرگزاری فارس