افزایش ۵۳ درصدی ارزش صادرات کالا از خراسان جنوبی
افزایش ۵۳ درصدی ارزش صادرات کالا از خراسان جنوبی
صادرات کالا از گمرکات و بازارچه‌های مرزی خراسان جنوبی، در پنج ماه گذشته در مقایسه با مدت مشابه پارسال، به لحاظ ارزشی ۵۳ درصد افزایش داشته است.

به گزارش پایگاه خبری نگاه شرق مدیرکل گمرکات استان در گفتگو با خبرنگار صدا و سیما گفت: در این مدت ۴۷۳ هزار و ۵۰۹ تُن کالای تولیدی خراسان جنوبی از گمرکات بیرجند، ماهیرود و گمرک مستقر در بازارچه مرزی ماهیرود به خارج از کشور صادر شد.

کوهگرد ارزش این مقدار کالا‌ی صادراتی در این مدت را ۶۱ میلیون و ۳۳۷ هزار و ۲۶۱ دلار اعلام کرد.

وی افزود: کالا‌های تولیدی استان در این مدت به کشور‌های عراق، ارمنستان، پاکستان، قزاقستان، ترکمنستان و افغانستان صادر شد.

مدیر کل گمرکات استان گفت: سیمان، هیدروکربن سبک، روغن سوخت تقطیری، گازوئیل، تایر سواری، تخم مرغ، صیفی جات، کاشی و سرامیک، نمک خوراکی و مصنوعات پلاستیکی از جمله کالا‌های صادراتی از گمرک خراسان جنوبی در این مدت بوده است.

وی از افزایش ۴۵ درصدی کالا‌های اظهار شده در سایر گمرکات کشور که از گمرک ماهیرود و گمرک مستقر در بازارچه‌های مرزی استان صادر شدند، خبر داد و افزود: در این مدت همچنین ۳۸۰ هزار و ۸۷۷ تُن کالا به ارزش ۱۵۰ میلیون و ۶۰۴ هزار و ۳۸۳ دلار کالا‌های تولیدی دیگر استان‌های کشور از طریق گمرکات استان صادر شده است.

کوهگرد گفت: این کالا‌ها شامل سیمان، کاشی و سرامیک، موکت و کود اوره بوده است.

به گفته وی همچنین در این مدت یک تُن و شش کیلوگرم کالا به ارزش ۳ میلیون و ۷۶۴ هزار و ۳۷۲ دلار شامل لوازم و قطعات مربوط به معدن، دیزل ژنراتور، کلروبوتیل، برنج، دیزل ژنراتور، فروسلیس، شاهدانه خام، سنگ تالک و نخ پنبه‌ای به استان وارد شده است