قدم‌های جهاد کشاورزی برای بهبود احوال یاقوت سرخ خراسان جنوبی
قدم‌های جهاد کشاورزی برای بهبود احوال یاقوت سرخ خراسان جنوبی
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی از اجرای طرح های مختلف برای خرید و فرآوری زرشک در استان خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری نگاه خراسان جنوبی،با داشتن ۱۹ هزار هکتار سطح زیرکشت زرشک، ۹۸ درصد این محصول در ایران را به خود اختصاص داده است. محصولی که ارتزاق ۵۰ هزار خانوار به آن وابسته بوده و آوازه‌اش به آن سوی مرز‌ها رسیده است.

خراسان جنوبی با داشتن ۱۹ هزار هکتار سطح زیرکشت زرشک، ۹۸ درصد این محصول در ایران را به خود اختصاص داده است. محصولی که ارتزاق ۵۰ هزار خانوار به آن وابسته بوده و آوازه‌اش به آن سوی مرز‌ها رسیده است.

نداشتن نشان تجاری و بسته بندی، دست دراز دلالان و مشکلات بیمه‌ای از جمله دغدغه‌هایی بوده که در بین زرشک کاران نقل می‌شود و هر ساله با نزدیک شدن به فصل برداشت محصول، این گلایه‌ها به اوج می‌رسد.

هر چند تاکنون دولت اقداماتی در زمینه حمایت از زرشک کاران برداشته، اما پاسخگوی مطالبه‌های این قشر نبوده و نیازمند اقدامات مؤثرتری است.

بنا به گفته مسئولان، امسال هم طرح خرید مزرعه در استان برای محصول زرشک در حوزه شهرستان‌های درمیان و زیرکوه اجرا می‌شود تا در گامی عملیاتی دست دلالان از بازار سودجویی‌ها کوتاه شود.

اجرای طرح خرید مزرعه در خراسان جنوبی

جعفری رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: سطح زیر کشت زرشک در خراسان جنوبی بیش از ۱۹ هزار هکتار بوده که سالانه ۸۵ هزار تن زرشک تَر و ۲۲ هزار تن زرشک خشک تولید می‌شود.

او با بیان اینکه خراسان جنوبی ۹۸ درصد زرشک ایران را به خود اختصاص داده است، افزود: ۵۰ هزار خانوار به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم از تولید زرشک امرار معاش می‌کنند و زندگی حدود ۲۵۰ هزار نفر از جمعیت استان وابسته به این محصول است.

جعفری با اشاره به مشکلات پیش روی زرشک کاران بیان کرد: امسال طرح خرید مزرعه در استان برای محصول زرشک در حوزه شهرستان‌های درمیان و زیرکوه اجرا می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی  با بیان اینکه برای اجرای این طرح در کشور ۱۶۰ میلیارد ریال در نظر گرفته شده است، اظهار کرد: از این مبلغ ۴۴ میلیارد ریال یعنی ۲۵ درصد منابع به خراسان جنوبی اختصاص یافته است.

او بیان کرد: این طرح در قالب اجرای چند کار جدید و نو از جمله در زمینه تولید، حمایت،  بازارسازی و بازار رسانی در استان دنبال خواهد شد.

زرشک به صورت توافقی خریداری می شود

جعفری رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی  گفت: در زمینه اجرای طرح خرید مزرعه نیازمند ورود جدی کشاورزان توانمند هستیم و ما همراهی لازم را با کشاورزان خواهیم داشت.

او با اشاره به دیگر اقدامات انجام شده در زمینه معرفی زرشک و حمایت از کشاورزان بیان کرد: در حوزه بازارسازی و بازار رسانی از شرکت‌های صادر کننده محصول حمایت خواهیم کرد و امسال خرید توافقی زرشک را داریم.

جعفری از برگزاری جشنواره ملی زرشک امسال با همکاری اتاق تعاون خبر داد و گفت: تلاش ما این است که جشنواره ملی زرشک را در صورت امکان در تهران برگزار کنیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با بیان اینکه توان خود را برای پایدارسازی تولید گذاشته‌ایم، تصریح کرد: در این زمینه طرح‌های جدید را اجرا خواهیم کرد که یکی از این طرح‌ها اجرای آبیاری زیرسطحی است.

مرحله اول شهرک تخصصی زرشک سربیشه افتتاح می شود

جعفری رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی  با بیان اینکه ۱۰۰ هکتار آبیاری زیرسطحی در شهرستان‌های درمیان و زیرکوه اجرا می‌شود، گفت: سایت‌های الگویی در زمینه کلکسیون ارقام زرشک در این دو شهرستان ایجاد می‌شود تا در آینده بتوانیم آموزش‌های لازم را در قالب این سایت‌ها ارائه دهیم.

او ادامه داد: اگر شرکت‌های دانش بنیان دستگاه‌هایی را تولید کنند که بتواند در برداشت و فرآوری زرشک کمک کننده باشد هم حمایت‌های لازم را خواهیم داشت.

جعفری بیان کرد: بازار رسانی محصول زرشک شبکه‌مند شده تا تشکل‌ها و تعاون روستایی استان در سایر استان‌ها بازار زرشک تازه را پیدا کنند و زرشک با برند خاص از خراسان جنوبی خارج خواهد شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با اشاره به طرح شهرک تخصصی زرشک در سربیشه بیان کرد: مرحله اول شهرک تخصصی زرشک همزمان با آغاز فصل برداشت این محصول در سربیشه به بهره برداری می‌رسد.

او ادامه داد: در مرحله اول بهره برداری از شهرک تخصصی زرشک میزان تقریبی ۵۰۰ تن زرشک از کشاورزان به طور توافقی خریداری می‌شود.

جعفری با بیان اینکه برای مرحله اول تاکنون ۲۵ میلیارد تومان از محل سرمایه گذاری شخصی هزینه شده است، گفت: در آینده نزدیک عملیات ساخت مرحله‌های دیگر طرح از جمله احداث هفت سوله هر کدام با زیربنای دو هزار متر مربع آغاز می‌شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان