ادعای یک مطالعه: هوش مصنوعی‌ گوگل می‌تواند به‌اندازه کشور ایرلند برق مصرف کند
ادعای یک مطالعه: هوش مصنوعی‌ گوگل می‌تواند به‌اندازه کشور ایرلند برق مصرف کند
علاوه‌براین، ChatGPT می‌تواند سالانه به‌اندازه 121 خانه در ایالات‌متحده برق مصرف کند.

سیستم‌های مبتنی بر هوش مصنوعی حجم عظیمی از داده‌ها را برای آموزش مصرف می‌کنند و برای کارکردن به برق زیادی نیاز دارند. اکنون در مطالعه جدیدی مصرف انرژی و تولید کربن چندین مدل زبانی بزرگ محاسبه شده است که اعداد و ارقام آن می‌تواند شما را شگفت‌زده کند.

یکی از مدل‌هایی که در این مطالعه بررسی شده، ChatGPT است که با کمک ۱۰ هزار پردازنده گرافیکی انویدیا کار می‌کند. براساس داده‌های این گزارش، مدل هوش مصنوعی متعلق به شرکت OpenAI برای پردازش‌های خود ۱۲۸۷ مگاوات‌ساعت برق مصرف می‌کند که این میزان با انرژی مصرفی سالانه ۱۲۱ خانه در ایالات‌متحده برابر است.

مصرف برق هوش مصنوعی گوگل

درباره شرکت گوگل نیز گفته شده که کل مصرف برق این شرکت در سال ۲۰۲۱، 18.3 تراوات‌ساعت بوده است و هوش مصنوعی ۱۰ تا ۱۵ درصد از تمام این میزان را تشکیل می‌دهد. بااین‌وجود، در بدترین سناریوی ممکن، بخش هوش مصنوعی گوگل به‌تنهایی می‌تواند به‌اندازه کشوری مانند ایرلند (29.3 تراوات‌ساعت در سال) برق مصرف کند.

«الکس دی فرایز»، نویسنده این مطالعه، با اشاره به داده‌های به‌دست‌آمده استدلال می‌کند که در آینده، انرژی موردنیاز ابزارهای هوش مصنوعی ممکن است حتی بیشتر از نیاز برخی از کشورهای کوچک باشد! البته باید اشاره کرد که این داده‌ها براساس بررسی‌های یک محقق شکل گرفته است و شاید چندان قابل اطمینان نباشد.

از زمانی که ChatGPT در اواخر سال ۲۰۲۲ راه‌اندازی شد، هوش مصنوعی مولد رونق گرفت و این امر باعث شد تراشه‌های هوش مصنوعی با افزایش تقاضای شدیدی مواجه شوند. انویدیا که رهبر اصلی تراشه‌های هوش مصنوعی محسوب می‌شود، در سه‌ماهه منتهی به جولای ۲۰۲۳ درآمدی معادل 16 میلیارد دلار را گزارش کرد که این امر نشان می‌دهد تقاضا برای تراشه‌های هوش مصنوعی همچنان درحال افزایش است.

وبلاگ تخصصی حوزه نیمه‌هادی‌ها و هوش مصنوعی SemiAnalysis در گزارشی تخمین زده که اضافه‌کردن یک چت‌بات مانند ChatGPT به هریک از جستجوهای گوگل، به ۵۱۲,۸۲۰ سرور A100 HGX انویدیا و بیش از ۴ میلیون GPU نیاز دارد. با وجود اینکه هر سرور از ۶٫۵ کیلووات برق استفاده می‌کند، مصرف برق روزانه این فرایند می‌تواند به ۸۰ گیگاوات‌ساعت و سالانه به ۲۹٫۲ تراوات‌ساعت برسد.